Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Evliliklerin Bitmesinin En Büyük Sebebi
#1
Yapılan araştırmalar evliliklerin asıl bitme nedeninin "dır dır"dan kaynaklandığını ortaya koydu.
Ne aldatma, ne şiddetli geçimsizlik ne de aşkın bitmesi. ABD'de yapılan bir araştırma boşanmaların büyük çoğunluğunun 'dırdır'dan kaynaklandığını ortaya koydu
Erkeklerin evliliklerde en çok şikayetçi oldukları konuların başında hiç şüphesiz eşlerinin çok konuşmaları ve bazı konuları özellikle uzatarak tartışma çıkarmalarıdır. Erkeklerin 'dır dır' adını verdikleri, kadınların ise 'konuşulması gereken şeyler' dedikleri konu, ABD'de yapılan bir araştırmaya göre son yıllarda boşanmaların en büyük nedeni.

KADINLAR NEDEN 'DIR DIR' EDER?

Yıllardır, 'şiddetli geçimsizlik', 'aldatma' veya 'sevginin' bitmesi gibi nedenler hep boşanmaların ana sebepleri olarak biliniyordu. Ancak son yapılan çalışmalar bunların yerini 'dır dır'ın aldığını gösteriyor. New York'taki Montefiore Tedavi Merkezi Davranış Bilimleri ve Psikoloji Bölümü Başkan Yardımcısı Scott Wetzler, "kadınlar neden 'dır dır' eder? sorusuna şu yanıtı veriyor: "Karşısındaki kişilerden istedikleri şeyi alamayacağını düşünen kadınlar, bu kez düzenli bir şekilde ısrar ederek bunu gerçekleştireceklerine inanıyorlar. Aslında bu bir kısır döngü. Çünkü 'dır dır' her şeyi başa döndürüyor."
İSTEDİKLERİ ŞEYİ ELDE EDEMEYEN KADINLARIN SİLAHI; DIR DIR

Scott Wetzler, 'dır dır'ın kişilik dinamiklerini harekete geçiren önemli bir ateşleyici olduğuna da dikkat çekerek, 'dırdır' anında söylenebilecek sözlerin, gerek kadın gerekse erkeğin vereceği tepkilerin sonuçlarının, evliliklerde kritik öneme sahip olduğunu ifade ediyor. Wetzler, kimi eşlerin, 'dır dır' karşısında umursamaz tavırlar takınarak durumu tolere ettiğini kimilerinin ise verdiği karşılıklarla işi içinden çıkılmaz bir hale soktuğunu belirtiyor. Wetzler, kadınların eşlerinden bir sorun hakkında tatmin edici cevaplar alamamalarının 'dır dır'ı tetikleyici ana faktörlerden birisi olduğunu da hatırlatarak, bu durumda ev ve aile hayatını kurma ve yönetme kararı alan kadın-erkek tüm çiftlerin daha sorumlu davranmaları gerektiğini ifade ediyor.

SUSAN ERKEKLER İLİŞKİYİ FELAKETE GÖTÜRÜYOR<

Uzmanlara göre bazı erkekler ise kadınların 'dırdır'ı karşısında endişeli bir tavır takınarak onların sorularına ve konuşmalarına cevap vermekte zorlanıyorlar. Ya da konuyu biran önce kapatmak için bu yolu bilinçli olarak tercih ediyorlar. Bu durumun, boşanmaların ana faktörlerinden biri olduğunun altını çizen Denver Üniversitesi Psikoloji Profesörü, Evlilik Merkezi ve Aile İlişkileri Yöneticisi Howard Markman, bu konuda çiftlerin yapması gereken şeyin daha çok konuşmaya ve karşısındakini anlamaya çalışmak olduğunu ve aralarındaki aşkı canlı tutmaları gerektiğini söylüyor. Yaklaşık 30 yıldır, ilişki danışmanlığı yapan, ilişkilerdeki temel sorunlar, boşanmalar hakkında seminerler veren Markman, bu yöntemin sorunun en kısa yoldan çözümü olduğunu ifade ediyor. Öyle ki kendi yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını söyleyen Markman'a göre, aile içinde iletişimi arttırman yoluna giden çiftler arasındaki boşanma oranı yüzde 12 azalma gösterirken, olumsuz iletişim tavırlarını sürdüren çiftlerde ise yüzde 20 oranında bir artış görüldüğünü söyledi. Markman sözlerini, "Eğer 'dırdır'ın devam etmesine izin verilirse aşk ve sevgi biter" sözleriyle noktalıyor.

Peki 'dırdır'ı yenmenin yolları nelerdir. İşte uzmanlara göre 'dırdır' nedeniyle evlilikleri tehlikeye giren çiftler için birkaç adımda 'dırdır'la başa çıkma yolları:

- Sakinleşin (her iki taraf için de)
- Eşinizin bakış açısıyla bakın (erkekler için)
- 'Sen'li cümleler yerine 'Ben'li cümleler kurun: Örneğin, 'Faturaları zamanında ödemiyorsun' demek yerine, 'faturaları zamanında ödeyebilmeni isterdim' (Kadınlar için)
- İstediğiniz şeyin sizin için neden önemli olduğunu açıklayın (Kadınlar için)
- Beklentilerinizi yönetin (kadınlar için)
- Beklentileriniz için zaman tanıyın ya da süre verin (kadınlar için)
- Alternatif çözümler düşünün (erkekler için)

((Alintidir))
Alıntı


Bu Konudaki Mesajlar
Evliliklerin Bitmesinin En Büyük Sebebi - SuSKuN - 06-27-2017, 05:28 PM

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Sitemiz Türkiye'nin En İyi Hostingi Hosted By Hostmavi tarafından Hosting Edilmektedir!